Written by halandri_admin

Τεράστιο διπλό για την αήττητη ΑΕ Χαλανδρίου & στη Λαμία!!!

Το χάντμπολ της ΑΕΧ πέρασε νικηφόρα κι από τη Λαμία, επικρατώντας με 18-16 των Αμφικτυονων, έπειτα από ένα δυναμικό και αμφίρροπο παιχνίδι που ήλεγχε το Χαλάνδρι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό και κράτησε έτσι το αήττητο του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας

Οι “πράσινοι” έμειναν μόνοι στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πετυχαίνοντας την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και μάλιστα με δύο συνεχόμενα διπλά στο Βόλο και τη Λαμία

Πρώτο Ημίχρονο

Για μια ακόμα φορά η ομάδα του Γιώργου Δραγαζη ξεκίνησε καλά το παιχνίδι χάρη στην άμυνα της και τα πετυχημένα τέρματα από τους ΝΙκολαιδη και Στεφανίτση (τρία και τέσσερα γκολ στο ημίχρονο), παίρνοντας το προβάδισμα με  7-3 στο 20ο λεπτό και με 9-5 στο πρώτο μέρος

Εκπληκτική ήταν η άμυνα της ΑΕΧ αλλά και η απόδοση του Τάσου Τσακνή στα γκολπόστ, καταφέρνοντας σε μια φάση, μάλιστα, να αποκρούσει τρία σουτ από τα 6 μέτρα κι ένα πέναλτι στην αμέσως επόμενη κατοχή των γηπεδούχων!!

Δεύτερο Ημίχρονο

Η ΑΕΧ ξέφυγε με 14-8 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά τα πολλά διλεπτα με τα οποία χρεώθηκε (χωρίς κανένα κερδισμένο δικό της σε ολόκληρο παιχνίδι), συν την ανοικτή άμυνα μαν του μαν των γηπεδούχων που προκάλεσε πρόβλημα στην επιθετική λειτουργία της, έφερε το ματς στα τρία γκολ (15-12, 17-14

Ο Σπύρος Δραγαζης πέτυχε τέσσερα γκολ στο δεύτερο μέρος δίνοντας λύσεις στην επίθεση της ΑΕΧ, ο Νικολινταης έπιασε κι αυτός ένα πέναλτι και παρότι οι Αμφικτυονων μείωσαν σε 18-16, στα τελευταία δύο λεπτά δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, με το Χαλάνδρι να φεύγει από τη Λαμία με ακόμα μια νίκη (18-16)

Συγχαρητήρια σε όλους!!!

Αμφικτυονες: Αγγελόπουλος. Παπαγεωργίου 2, Ρούσσος 1, Μηνιωτης 3, Βλάχος, Λαμπράκης 2, Λώρας 2, Γκουρλιας 2, Καντζος, Παπαδούκας, Μακρής, Καραγάτσιος, Νταφλουκας 2, Αργυρόπουλος, Γεωργαντάς, Μαντζώρος 2

ΑΕ Χαλανδρίου: Αναστάσιος Τσακνής, Παναγιώτης Μαρκάτος, Κωνσταντίνος Μουλάκης 1, Πάρης Λόλας, Βασίλης-Ευθύμιος Θεοφυλάτος, Ιάσων Στεφανίτσης 5, Σπύρος Δραγάζης 4,  Νεόφυτος Ακτενιζογλου 1, Σπύρος Ρουμελιώτης, Θανάσης Κετιμές 1, Γιώργος Εξάρχου 1, Πέτρος Νικολινταης, Νίκος Νικολαΐδης 5,  Ηλίας Ζαχαρόπουλος, Γιώργος Παμποράκης